Zumba: Neden Bu Kadar Popüler?

0
843

Dans ve fitness’ın kıvrak karışımı Zumba giderek popülerleşiyor. Yerinde duramayan ve içinizi kıpır kıpır eden Zumba, popülerliğini 1 saat içinde 800 kalori yaktırmasına borçlu…

Nedir Bu Zumba?

Her yaştan kadına coşku veren Zumba; Salsa, Merengue, Mambo, Reggaeton vs. gibi farklı dans türlerini birleştiriyor.

Sınıflar, kilo vermenize yardımcı olan aerobik koreografilere dayanıyor, aynı zamanda stresi azaltıyor, denge ve koordinasyonu geliştiriyor.

  • Kolombiya köken olan  Zumba’nın en popüler olduğu Latin Amerika ülkelerinden birinin İspanya olduğu biliniyor.
  • Her dersi 1 saat süren Zumba, kasları sıkılaştırıyor ve ders başına 500 ila 800 kalori yakmanızı garanti ediyor.

“Zumba” sözcüğü, Kolombiyalılar arasında yaygın olarak kullanılan bir başka kelimeden geliyor aslında. O sözcük ise tabiki “Rumba” yani parti…

  • Bu egzersizin yaratıcısı, spor öğretmeni Alberto “Beto” Pérez’dir.
  • Beto, Zumbayı 90’lı yılların sonlarında oluşturmasına ve içine Latin müziği ekleme kararı almasına rağmen, Zumba son zamanlarda diğer ülkelere kadar ulaşmıştır.

2001’in başlarında ABD’ye tanıtılan egzersiz Shakira, Jennifer Lopez ve Rihanna gibi pek çok ünlü ve güzel kadın tarafından desteklenmiş. ABD’den sonra ise Avrupa’ya ve Latin Amerika’nın geri kalanına yayılmış.

Zumba Çeşitleri

İlgilisine kendine uygun türü bulabilmesi için alternatifler sunan Zumba, belirli bir grup katılımcı ve amaç için tasarlanan farklı çeşitlere sahip.

Zumbatomik

Zumbatomik sınıfları çocuklara özel koreografilerden ve müziklerden (yaşa göre) oluşur. Rutinleri takip etmek oldukça kolay, bu sayede minikler sadece eğlenmekle kalmıyor, daha rahat odaklanmayı, kendine güvenmeyi öğreniyor ve korrdinasyon yeteneğini geliştirebiliyor.

Zumba Gold

Zumba Gold ve “normal” Zumba sınıfları arasındaki fark, tempo ve ritmin değişik olması. Buna ek olarak, hareketler genellikle orta yaş ve üzeri olan katılımcıların ihtiyaçlarına göre uyarlanıyor.

Su Zumbası

Bu sınıflar gerçek bir havuz partisi olma özelliği ile öne çıkıyor. Geleneksel derslerin fiziksel faydalarını ve daha fazlasını sunuyor. Çünkü suda hareket etmenin zorluğu ekstra kalori yakılmasını sağlıyor. Suyun fiziksel faydalarından yararlanmak da cabası…

Sıkılaştırıcı Zumba

Bu geleneksel derslere karşı en gelişmiş alternatif Sıkılaştırıcı Zumba. Derslerdeki her egzersiz kardiyovasküler kapasiteyi ve kas dayanıklılığını artırmak için tasarlanmış. Bu programın bir diğer ayrıcalığı ise yağ yakmak için özel egzersizlerin oluşu.

Sıkılaştırıcı Zumba Gold

Bu program, Zumba’nın eğlenceli ve stres atıcı hareketlerini güç antrenmanı ile birleştiriyor. Düşük yoğunluklu ve heyecan verici ritimlerle başlıyor ama sonrasında yoğunluk ve ız yavaş yavaş artıyor.Sıkılaştırıcı Zumba Gold,  kas dayanıklılığını ve kemik yoğunluğunu arttırıyor, duruş ve koordinasyonu geliştiriyor ve eklemleri güçlendiriyor.

Zumba Sentao

En modern zumba programlarından biridir. Katılımcılar egzersizleri ve koreografileri bir sandalyede otururken uyguluyorlar. Bu egzersiz biçimi katılımcıların ağırlık merkezini geliştiriyor, vücudu dengeliyor ve kardiyovasküler sağlığı güçlendiriyor.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here