Gizli Mucize: Zerdeçal

0
796

Zerdeçalı hayatımızda ne kadar çok barındırıyoruz? Her besinin kendince faydaları var fakat, zerdeçal mutlaka sıklıkla tüketmemiz gereken bir besin olmalı.

Zerdeçalın bilinmeyen faydaları;

 • Anti kanser ve antioksidan olan zerdeçal hem enfeksiyonlara karşı koruyor, hem de bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Zerdeçal mide dostu, mikrop, mantar ve virüs öldürücü, gaz giderici, safra salınımı arttırıcı, vücudu temizleyici ve karaciğer koruyucu özellikler barındırıyor. Zerdeçal’ın faydaları arasında iltihaplı romatizmaya karşı koruma sağlaması da yer alıyor.
 • Aksuvital Ar-Ge Merkezi, zerdeçal hakkında şu bilgileri veriyor: “Zerdeçal kökünün içerisinde %2,5 oranında kurkumin etken maddesi bulunmaktadır. Kurkumin; zerdeçalın en önemli ve etkili olan etken maddesidir. İnsan metabolizması bu etken maddeden yararlanma yeteneğine sahip değildir. Kurkumin ancak çok özel yöntemler ile ekstre formunda üretilebilir. En etkili yöntemlerinden biri de softgel şeklinde zeytinyağı ve karabiber bileşimiyle elde edilmesidir.

 

Zerdeçalın Faydaları
 • Zerdeçal bitkisi kanserden korumada tam bir sağlık savaşçısıdır. Ölümcül olduğu bilinen pankreas kanseri üzerinde yapılan bir çalışmada, pankreas kanseri teşhisi konulmuş deneklere zerdeçalın etken maddesi olan kurkuminoit karışımı verilmiş ve sonuçlar incelenmiştir. Araştırma sonucunda bazı hastalarda kanser gelişiminin yavaşladığı ya da durduğu gözlemlenmiştir.”

 

 • Zerdeçal, dünyada kanser oranının en düşük olduğu ülkelerden Hindistan’da, günlük beslenme ve geleneksel tedavi yöntemlerinde yaygın olarak kullanılıyor. İçeriğindeki aktif bileşenler sayesinde zerdeçal hem enfeksiyonlara karşı koruyor hem de bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Zerdeçal’ın faydaları arasında iltihaplı romatizmaya karşı da koruma sağlaması yer alıyor.
 • Zerdeçaldaki sarı renkli aktif kurkumin bileşenlerinin beyinde plak birikimini engellediğinin keşfedildiğini aktaran Aksuvital Ar-Ge Merkezi, “Yıkıcı protein parçaları hafıza kaybına yol açan Alzheimer hastalığına sebep olmaktadır ve zerdeçalın bu etkiyi azalttığı görülmektedir. Ayrıca dünyanın birçok yerinde kurkuminin kolorektal, pankreas kanseri, Alzheimer, sedef hastalığı, eklem iltihabına karşı etkileri üzerine araştırmalar yapılmaktadır” diyor.
Zerdeçal

Dikkat edilmesi gerekenler

 • Aksuvital Ar-Ge Merkezi, şu uyarılarda da bulundu: “Bir çok hastalığa şifası bulunan zerdeçalla ilgili dikkat edilmesi gereken noktanın ise safra taşı olan ve diyabet hastaları için ilaç etkileşimleri söz konusu olabileceğinden bir uzmana danışmadan kullanılmamalıdır. Gebelerin ve emzirenlerin zerdeçal kullanmaması gerekmektedir.”

 

Ustasından Mükemmel Bir Tarif;

Zerdeçallı Mısır Çorbası

Zerdeçallı Mısır Çorbası

Malzemeler:

 • 1 Kutu konserve mısır
 • 1 tatlı kaşığı zerdeçal, tuz ve karabiber
 • 2 yemek kaşığı mısır nişastası
 • 2 bardak süt
 • 3 bardak su
 • 1 yemek kaşığı zeytinyağı

 

Hazırlanışı:

Unu zeytinyağında kavurun ve üzerine zerdeçalı ekleyin. Bir kasede nişastayı sütle açın ve hazırladığınız sütlü karışımı unun üzerine ekleyin; topaklanmaması için sürekli karıştırın. Kaynamaya başlamadan su ekleyin. Kaynamaya başlayınca mısır, karabiber  ve tuzu ekleyin. Kaynadıktan 5-10 dakika sonra altını kapatabilirsiniz.

 

Afiyet olsun…

Lale Karakoca Tarifi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here