Sağlıklı Yaşam Aslında Çok Basit

0
809

Eskiler boşuna söylememiş: “Her şeyin başı sağlık”. Modern yaşamda kendimizi ve sağlığımızı düşünmeden sürekli bir koşuşturma halindeyiz. Stres, endişe ve üzüntü gibi ruh hallerinin bizi hırpalamasına ve  fiziksel, zihinsel yorgunluğun uzun vadede sağlığımızı elimizden almasına izin veriyoruz. Tüm bu kargaşanın içinde sağlıklı yaşam bize uzaktan el sallıyor haliyle…

Sağlıklı yaşamak için tüm düzeninizi ve rutininizi değiştirmeye gerek olmadan ufak değişiklikleri ve belki hayatınıza yeni katacağınız bazı alışkanlarla çok daha iyi hissedebilirsiniz. Kendiniz için bir şeyler yapmanın mutluluğunu yaşamaya başlamak istemez misiniz?

Sağlıklı yaşamın temellerini atıyoruz

Temel olarak sağlıklı yaşam kişinin beslenmesine dikkat etmesi, çeşitli egzersizlerle vücut direncini arttırması, bağışıklık sistemini güçlendirecek alışkanlıklar kazanarak hastalıklara karşı korunmasıdır Sağlıklı yaşamın fiziksel gerekliliklerinin yanı sıra ruhsal gerekliliklerini de unutmamak gerekiyor. Çünkü ruhsal yorgunluk da  sağlığın büyük düşmanlarından biri…

Daha iyi ve sağlıklı hissetmenin altın kuralları

Beslenme alışkanlıkları: Bu noktada ne yiyeceğinizi önermek yerine nasıl yerseniz sağlığınızı koruyabileceğinizden bahsetmek istiyoruz. Öncelikle küçük porsiyonlar ve sık öğünler öneriyoruz. Tıka basa yemek yerine az ama öz yemek her zaman için daha sağlıklı bir alternatif.

Yemek yerken televizyon izlemek, bilgisayarla ilgilenmek en tehlikeli alışkanlıklardan biri. Çünkü odak noktamız yediğimiz yemek değil de başka bir şey olunca ne kadar yediğimizin farkına var, olması gerekenden az ya da fazla tüketebiliyoruz.

Spor: “Sağlığınız için spor yapın” kulağa ne kadar klişe gelse de aslında doğruluk payı var. Ancak, spordan kasıt spor salonlarında koşmak, usta bir yogi olana dek yoga yapmak, bir spor eğitmeni kadar spora mesai harcamak değil. Günde yarım saat tempolu yürümek bile sağlığınız üzerinde çok büyük bir olumlu etkiye sahip. Buna ek olarak; uzun süreler boyunca hareketsiz kalmamak, asansörler yerine mümkün olduğunca merdivenleri tercih etmek de yararlı olacaktır.

Uyku: Uykusuzluk hem fiziksel hem de ruhsal olarak olumsuz etkilere sahip. Günde 7-8 saatten az ya da fazla uyumak sağlıklı değil. Ayrıca uyuduğunuz saat diliminin de önemi büyük. Bu nedenle çok geç saatlerde yatmamaya özen gösterin.

Kendiniz için hayattan 1 saat çalın: Gün içerisinde sadece kendinize ait olan bir saat belirleyin. Belirlediğiniz saat boyunca sizi mutlu eden, huzurlu kılan şeyleri yapın.

Duşun bir ritüel olmasını sağlayın: Hiç şüphesiz, en büyük antidepresan ılık su. Ilık suyun rahatlatıcı etkisine teslim olun. Duştan sonra aceleyle günlük koşuşturmaya geri dönmek yerine mümkün olduğunca kendinizi şımartın. Kokusunu sevdiğiniz bir yağ veya nemlendirici ile vücudunuza masaj yapmak hem rahatlama süresini uzatacak, hem de cildinizin nem ihtiyacını karşılayacaktır.

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here