Saç Bakımı İçin 4 Doğal Tarif

0
805

Parlak, sağlıklı ve dolgun saçlara sahip olmak hepimizin ortak hayallerinden biri… Hayranlık uyandıran saçlara sahip olmak için doğru kesim ve doğru şekillendirmenin yanı sıra düzenli saç bakımı yapmak gerekiyor.

Kış aylarında giydiğimiz yün içeren kıyafetlerden, kurutma ve şekillendirme sırasında uyguladığımız ısıya kadar pek çok dış etken saçlarımızın yıpranmasına neden oluyor. Güzelliğimizin en etkili silahı olan saçlarımızı evde bulunan malzemeleri kullanarak beslemek ise en doğal yöntem… Evde bulunan malzemelerle elde edeceğiniz doğal saç bakımı malzemeleri deriniz ve saç kökleriniz zarar görmeden muhteşem saçlara sahip olmanızı sağlayacaktır.

Besleyici muz maskesi

Muz, içerik açısından en zengin meyvelerden biridir. Doğal yağlar, potasyum, antioksidanlar ve vitaminler açısından oldukça zengin olan muz, saç bakımı için kullanıldığında saçlarınızı kırılmaktan, koparak dökülmekten korur ve besleyerek nemlendirir.

Malzemeler:

  • İki adet olgunlaşmış muz,
  • 1 çorba kaşığı Hindistan cevizi yağı,
  • 1 çorba kaşığı zeytinyağı
  • 1 çorba kaşığı bal

Yapılışı: Muzları güzelce ezip püre haline getirin. Diğer malzemeleri de muz pürenize ekleyip homojen bir kıvam alana dek karıştırın. Elde ettiğiniz maskeyi temiz saçlarınıza dipten uca kadar uygulayın. 1 saat bekleyin. Ilık su ile saçınızı iyice durulayın. Bu maketi haftada 1 uygulayabilirsiniz.

Yoğurt maskesi

İçerdiği besin değerinden dolayı yoğurt, dengeleyici özelliğe sahiptir. Yağlı saç derisinin yağ ve nemini kaybetmiş saçların nem dengesi kontrolünü elinizde tutmak için yoğurttan faydalanabilirsiniz.

Malzemeler:

  • Yarım bardak yoğurt (saçınızın uzunluğuna ve gürlüğüne göre azaltabilir ya da çoğaltabilirsiniz.
  • 1 çay kaşığı elma sirkesi (saç derinizde yanma ve hassasiyet yaratabileceği için bu miktarı aşmayın)
  • 1 tatlı kaşığı bal

Yapılışı: Malzemeleri homojen bir kıvam elde edene kadar karıştırın. Maskeyi dipten uca kadar saçlarınıza uygulayın. Yarım saat bekledikten sonra ılık su ile güzelce duruladığınız saçlarınıza şampuanınızı ve kreminizi uygulayın. Haftada bir kullanıma uygundur.

Mayonez maskesi

Yumuşak ve parlak saçlara sahip olmak için mayonezden yararlanabilirsiniz. Yarım fincan mayonezi (saçlarınız uzun ve dolgunsa 1 fincan) temiz ve nemli saçlarınıza dipten uca kadar uygulayın. 30 dakika saçınızda beklettikten sonra soğuk ile saçlarınızı güzelce durulayın. Haftada 1 kullanıma uygundur.

Hindistan cevizi yağı bakımı

Katı Hindistan cevizi yağı, içerik bakımından oldukça zengin bir yağdır. Saçlarınızın parlamasını, nemlenmesini ve güçlenmesini sağlar.

Katı Hindistan cevizi yağını sıvı hale gelene kadar ısıtın. Ilık haldeyken dipten uca kadar saçlarınıza sürün ve masaj hareketleri ile güzelce yedirin. Saçlarınızı streç filme sararak en az 1 saat bekletin. Yağ bakımlarında saçınızı streç film ile sarmak doğal bir ısı yaratarak ve maskenizin daha etkili olmasını sağlayacaktır. Bekleme süresi bittikten sonra saçlarınızı hiç ıslatmadan şampuanınızı uygulayarak saçlarınızı güzelce köpürtün ve öyle durulayın. Çünkü yağ bakımlarında, saçlarınızdaki yağın öncelikle suyla temas etmesi arındırmayı zorlaştırır. Bu maske haftada 1 kullanıma uygundur.

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here