Periyodik Kabus: Regl Sancısı

0
729

Yapılan araştırmalara göre; regl dönemindeki kadınların yarısı az-orta şiddetli regl sancısı çekerken, %10 kadarı çok şiddetli sancılar yaşıyor. “Dismonere” olarak adlandırılan sancılı adet görme durumu, temelde iki şekilde inceleniyor: “Primer dismonere” ve “sekonder dismonere”

Adet sancısı bele, kasıklara, bazı kadınlarda bacaklara kadar vurabilen, çok şiddetli olduğu durumlarda soğuk terleme, mide bulantısı ve baş dönmesine neden olan periyodik olarak yaşanan bir kabus niteliğinde. Peki, her ay yaşadığımız bu dönemi ne kadar yakından tanıyoruz?

Menstrual dönemde neden sancı çekiyoruz?

Kadın rahmi, kasılıp gevşeyen bir kas dokusu…Sancılı regl dönemi; aslında gayet normal olan rahim kasılmalarının vücudumuzda ağrı ve spazm gibi reaksiyonları ortaya çıkarması. Kadın vücudunda rahim tarafından üretilip her ay salınan “prostaglandin” ismindeki lipid grubu, aslında vücudumuzda pek çok organ ve dokuda bulunur. Meydana gelen yaralanma ve hastalık durumlarında vücudun reaksiyonlarını yöneten bu grup,  kan basıncını düşürür, vücuttaki düz kasların kasılmasını ve rahatlamasını sağlar.

Prostaglandinler, menstrual dönem öncesinde artarak uterusun kasılmasını ve kanamanın başlamasını sağlar.  Döngü başında oldukça yüksek olan prostaglandin düzeyi, kanama sırasında düşer. Aslında regl sancısının bir iki günden sonra azalmasının temel nedeni; prostaglandin düzeyinin azalmış olmasıdır.

Regl sancısı çeşitleri

Primer Dismonere: Birincil dismonerenin nedeni prostaglandin seviyesinin artışına bağlı yaşanan pelvik spazmlardır. Yaş ilerlemesi ve doğum gibi etkenlerle zaman içinde azalabilir.

Sekonder Dismonere:  Primer dismenoreye göre daha geç yaşlarda kendinigösterir. Ağrılar normal kramplardan daha uzun sürer. Mensturasyon başlamadan ağrılar başlayabilir ve periyod sırasında daha da şiddetlenebilir hatta periyod bittikten sonra da devam edebilir. En sık nedenlerinden bazıları endometriozis ve myomlardır.

Regl sancısı yaşayan kadınların kahramanları

Evet, neredeyse her ay çekiyoruz ama bu konuda bize yardımcı olan, sancıyı önleyemese de en azından hafiflemesine yarayan bazı kahramanlarımız da var. Örneğin, en tanıdık kahramanımız; sıcak su torbası… Regl olup da sıcak su torbasının rahatlatıcı etkisinden haberdar olmayan kadın neredeyse yoktur.

B1, E vitamini ve magnezyum takviyeleri: Yapılan araştırmalarda, sancılı regl döneminde, E vitamini, B1 vitamini ve magnezyum takviyeleri kullanmanın sancının şiddetini azalttığı sonucuna varılmıştır.

Rezene çayı: Rezene çayı kasların gevşemesini sağlar bu nedenle hissettiğiniz ağrı da azalır. Menstruasyon döneminde günde iki fincan rezene çayı içmek raatlamanıza yardımcı olacaktır.

Tarçın: Tarçın antispazmodik özelliği bulunan bir baharat. Bir kaç adet çubuk tarçını kaynatıp, günde 2-3 bardak içebilirsiniz.

Tüm bu karamanların yardımı ve bazı konularda dikkatli davranarak sancının şiddetlenmesini önleyebilir, azalmasını sağlayabiliriz. Regl döneminde kafein, gaz ve asit içeren içecekler tüketmek sancının artmasına neden olabilir. Bu nedenle uzak durmakta fayda var. Vücuttaki ödemi arttırmamak adına tuzdan uzak durmak gerekebilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here