Mutfakta İşinizi Kolaylaştıracak Pratik Hileler

0
679

Mutfakta geçirdiğimiz vakitlerin psikolojimiz üzerinde rahatlatıcı bir etkiye sahip olduğunu biliyor muydunuz? Hele ki; bazı pratik mutfak bilgileri ile işimizi de kolaylaştırabiliyorsak, değmeyin keyfimize. Karşınızda gündelik hayatınızda oldukça işinize yarayacak ufak tefek mutfak sırlarımız…

Hazırlama aşamasında pratik mutfak bilgileri

 • Tahta kaşık ve unla denemeler

Kızartma yapmadan önce yağı kızdırmak derin mevzu. “Acaba yağ kızdı mı” diyerek yağın içine malzeme atmaya son veriyoruz. Tahta bir kaşığın sapını kızartma tavanızın dibine değdirin. Yağda küçük baloncuklar belirerek tahta kaşığınıza doğru yanaşıyorsa, yağ kızmış demektir. Aynı denemeyi bir tutam unla da yapabilirsiniz. Yağın istediğiniz sıcaklığa ulaştığından emin olmak için yağın içine bir tutam un atın. Kabarcıklar unun etrafında toplandıysa işlem tamam…

 • Közlenmiş patlıcanın kabuklarını soyma

Patlıcan her hali ayrı güzel sebzelerden biri. Közlenmiş patlıcanın ise rakibi yok denecek kadar az. Fakat közlenen bir patlıcanı kabuğundan ayırmak bazen tam bir çileye dönüşebiliyor. Közlediğiniz patlıcanları kabuklarından rahatça ayırmak için ihtiyacınız olan tek şey naylon bir poşet. Közlenen patlıcanları daha sıcakken poşetin içine atın ve poşeti içinde hava kalmayacak şekilde kapatın. Bu şekilde patlıcanların terlemesini ve kabuklarından rahatça ayrılmalarını sağlayacaksınız.

 • Kabuksuz domates sevenlerden misiniz?

Domatesi salatalarda ve bazı yemeklerde kullanırken kabuklarını soyuyoruz. Ancak bıçakla soyma işleminde maalesef domatesin bir kısmı da kabukla birlikte çöpe gidiyor. Bu durumu engellemek için domatesin arka kısmına bıçakla bir artı işareti çizin ve 30 saniye mikrodalgaya atın. Çıkardığınızda artı attığınız kısımdan tutarak incecik kabuğu ellerinizle soyabilirsiniz.

 • Daha sulu limonlar 

Limon ve asit bakımından zengin diğer meyvelerin daha sulu hale gelmesi için 15-20 saniye mikrodalgaya atabilirsiniz.

 • Yeterince olgun olmayan muzlar için

Aldığınız muzlar yeterince olgun değilse sap kısımlarını streç film sarararak ya da bir kese kağıdının içerisinde birkaç gün bekletebilirsiniz. Kese kağıdı yöntemi ile çok sert şeftalilerin de yumuşamasını sağlamak mümkün…

 • Daha uzun süre muhafaza etmek için

Bulgur, un ve irmik kısa sürede böceklenen bu sebeple kullanım ömrü çok kısa olan malzemeler. Bu malzemeleri muhafaza ederken içlerine birkaç defne yaprağı koymak daha uzun süre dayanmalarını sağlayacaktır.

 • Salçalar küflenmesin

Salçanın küflenmesini önlemek için kullandıktan sonra üzerini kapatacak kadar sıvı yağ dökebilirsiniz. Sıvı yağ, salçanın havayla temasını kesecek ve küflenmesini önleyecektir.

 • Bembeyaz ve tane tane pirinç pilavının sırrı

Rivayete göre eskiden bazı restoranlarda işe alım yapılmadan önce aşçı adaylarına pirinç pilavı yaptırılırmış. Pilavınızın içine atacağınız bir tutam toz şeker ya da 1 küp şeker pilavınızın beyazlığını koruyacak içine sıktığınız birkaç damla limon ise tane tane olmasını sağlayacaktır.

Koku ve lekelere karşı pratik mutfak bilgileri

 • Ellerde soğan, sarımsak kokusuna son

Çoğu yemeğin olmazsa olmazı sarımsak ve soğan ellerle temas ettiğinde rahatsız edici bir koku bırakıyor. Size de sabunlasanız da gitmiyor gibi geliyor mu? O zaman çözüm çok basit. Soğan ve sarımsakla işiniz bittikten sonra elinize bir kaşık alarak soğuk suyun altında 2-3 dakika kadar ovun. Kokudan eser kalmayacak.

 • Ellerde kalan pancar lekesi ve balık kokusu için

Ellerinizde kalan pancar lekesini kolayca çıkarmak için ellerinizi yarım limonla ovabilirsiniz. Aynı hileyi balık için kullanmak isterseniz ellerinizi limonlama işlemini balık yemeden önce yapmalısınız.

 • Dayanılmaz buzdolabı kokusu

Buzdolabına yiyecek kokusu sinmesi kadar rahatsız edici başka bir durum yok. Neyse ki, buzdolabınıza sinmiş kokuyu çıkarmanın birkaç pratik yolu var. Bir kase içerisine bir miktar süt koyup birkaç gün dolapta bekletmek tüm kokuyu çekecektir. Beklettiğiniz sütü çıkardığınızda kullanmamanız gerektiğini unutmayın. Bir çay tabağı içine koyarak yine birkaç gün bekleteceğiniz Türk kahvesi ya da vanilya de kokuyu başarılı şekilde dolabınızdan uzaklaştıracaktır.

 • Eviniz kızartma kokmasın

Kızarma yağının içine atacağınız iki dal maydanoz kızartma kokusunun eve yayılmasını önleyecektir.

 • Tenceredeki yemeğin taşmasını önlemek için

Yemeğinizin taşmaması için tencerenin üzerine yatay şekilde bir tahta kaşık yerleştirebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here