Minimal Makyajın Püf Noktaları

0
541

“Sade ve şık makyaj nasıl olmalı?” sorusu ve bu soruya dair bilgilerle birçok yerde karşılaşıyoruz. Kadınların günlük yaşantısının büyük bir parçası olan minimal makyaj, özenli ama sade bir duruşun en önemli noktası…

makyaj

Örneğin; yarın için bir toplantınız var, teninize ve göz şekline uygun bir makyaj istiyorsunuz. Bu arada çekiciliğin en büyük detayı dudakları da unutmamak gerekir tabi. Makyajına uygun rujun rengi ne olmalı? Bu gibi konular ayna karşısında uzun vakitler harcamamıza neden oluyor.  Tam da bu yüzden işinize yarayacak birkaç önerimiz var. Başlama noktamız rutininiz haline gelen günlük makyaj…

Günlük makyajda dikkat edilmesi gerekenler

Makyajdan önce rutin haline getirmemiz gereken nokta; makyaj öncesi  cildin temiz ve yağdan arındırılmış olmasına ve cildin yeterince nemlendiğine emin olmak. Çünkü temiz ve nemli bir cilt makyajınızın kusursuz görünmesini sağlayacaktır.  Makyaja başlamadan önce; cildinize uygun bir baz kullanmak makyajı hem daha sağlıklı hem de kalıcı bir hale getirmenizi sağlar.

Günlük makyaj yaparken dikkate alınması gereken bir diğer nokta; mevsim koşullarını dikkate almak. Örneğin; kış aylarında toprak tonları, antrasit gibi daha koyu bahar ve yaz aylarında ise daha yumuşak ve açık tonları tercih edebilirsiniz.

Kıyafet ve makyaj uyumu da dikkat edilmesi gereken kurallar arasında yer alıyor.  Çok ağır ve koyu renkli kıyafetler giydiğinizde makyajı daha pastel tonlarda yapmak gibi. Kıyafetleriniz sade ve açık renklerde ise; göz veya dudak gibi tek noktada koyu renk kullanıp o bölgeyi öne çıkarmak oldukça çekici ve tüm sadeliğinize rağmen iddialı görünmenizi sağlayacaktır.

Yüz şekline göre makyaj tüyoları

  • Gözler çekik ise; göz makyajını daha belirgin hale getirmek için göz kalemini sadece gözlerinizin dış hattına uygulayın. Çünkü bu tip gözlerde iç hatta uygulanan kalem, gözleri daha kısık gösterir. Göz formunu korumak ya da gözleri daha belirgin bir hale getirme istediğiniz durumlarda çerçeve uygulamasını gözlerinizin dış hatlarında kullanmalısınız. Göz farı kullanacağınız durumlarda ise; özellikle gölgelendirme yaparken çerçeveyi daha keskin tutmak yerine farın bitiş noktalarını daha buğulu ve yumuşak olmasına dikkat edin.
  • Gözler iri ve badem şeklinde ise; göz makyajını daha belirgin hale getirmek ve daha keskin bakışlara sahip olmak için kalemi gözlerinizin iç kısımlarına uygulayın. Koyu renkli gözlerde açık kahve tonları; renkli gözlerde ise daha koyu çerçeveler kullanarak göz renginizin ön planda olmasını sağlayabilirsiniz. Bu tip gözlerde gölgelendirmenin daha keskin ve net kullanılması da gözleri ön planda tutacaktır.
  • Dudaklarınız ince ise; açık renk rujlar kullanmak daha doğru olacaktır. Açık renkli dudak kalemleri ile dudak çerçevesini netleştirip yine aynı tonda bir ruj ile dudaklarınızın daha dolgun bir görünmesini sağlayabilirsiniz. Dudağın üst kısmındaki boşluğa çok hafif bir aydınlatıcı sürmek dolgunluk etkisini ikiye katlayacaktır. Aynı tekniği kullanırsanız koyu renk rujları da rahatlıkla kullanabilirsiniz.
  •  Doldun duraklara sahipseniz; yine aynı şekilde ruj ve kalemi birbirine uyumlu seçip, dudak çerçevesini ön plana çıkaracak şekilde uygulamalıyız. Dudaklarınızı daha ince göstermek istediğiniz durumlarda; dudak kalemi ile çerçeveleme işlemini dudak çizgisinin içinde tutmalısınız.

 

Bu tarz püf noktalar günlük makyajınızı şıklaştırmanıza yardımcı olacaktır…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here