Menstrual Kap Hakkında Bilmedikleriniz

0
1716

28 günlük döngüde birkaç gün süresince yaşadığımız menstrual dönem bazılarımız için çok rahat geçerken bazılarımız için tam bir kabus olabiliyor.Bu dönemde kimi kadınlar ped kullanarak tedbir alırken, kimi kadınlar tampon kullanmayı tercih ediyor. Bazı kadınların tercihi ise; menstrual kap

Tampon ve ped kadar bilinirliği olmayan menstrual kap; regl kabı, sıhhi fincan, adet kabı veya regl kupası gibi pek çok isimle de anılıyor. Ergenlikten menopoz dönemine kadar yanı başımızdan eksik olmayan regl olduğumuz süre boyunca sayısız tampon veya ped kullanmış oluyoruz. İşte, menstrual kap bu anlamda rakiplerinden ayrılıyor ve pek çok kadının tercihi haline geliyor. Çoğu kadın özellikle toksik şok riskinden dolayı tampon kullanmaya sıcak bakmıyor. Genel olarak kullanılan ürün olarak bilinen ped ise; özellikle sıcak havalarda tahrişe neden olduğu için ve hiçbir şekilde geri dönüşümü olmayan bir ürün olduğu için yavaş yavaş tahtından düşüyor. Çünkü son yıllarda tasarruf yapmak ve çevre krliliğini azaltmak isteyen pek çok kadın tercihini menstrual kaptan yana kullanıyor.

Menstrual kap nedir?

Menstrual cup menstrual akışı yakalayarak vücuttan çıkmasını önleyen, medikal grade silikondan elde edilen bir ürün. Kanama miktarına göre 8-12 saat boyunca hiç çıkarmadan vücutta kalabiliyor. Her çıkarıldığında ise; boşaltıp hijyen açısından tekrar yerleştirmeden önce su ile güzelce yıkamak gerekiyor. Regl dönemleri arasında güzelce temizlenip, kaynar suda dezenfekte edilebiliyor. Araştırmalara göre; tek bir menstrüal kabı, 5 sene boyunca sorunsuz şekilde tekrar tekrar kullanmak mümkün. Tampon 5ml, pedler ise 10ml’ye kadar sıvıyı absorbe edebiliyorken; menstrual kap 30ml’ye kadar sıvıyı tutabiliyor. Fiziksel aktiviteler için hiçbir engel teşkil etmiyor, aksine regl döneminde bile çok rahat hareket edebilmeyi mümkün kılıyor. Kullanılan malzemeye alerjiniz yoksa sağlık açısından da herhangi bir risk taşımıyor. Kendinize uygun, en rahat yerleştirme şeklini bulmak için biraz pratik gerekebiliyor. Uygun yöntemi bulduktan sonra ise, ürünü yerleştirmek oldukça pratik.

Menstrual kap bakımı nasıl yapılır?

Menstrual kapların bakımı için yapılması gereken tek şey güzelce temizlemek ve muhafaza etmek. Kumaş saklama çantası ile birlikte satılan ürünü kullanmadan önce, kullanım esnasında ve kullanım bittikten sonra güzelce temizlemenin dışında yapmanız gereken herhangi bir şey yok. Her regl dönemi başında ürünü kullanmadan önce; sıcak suda 3-5 dakika kadar kaynatarak temizleyin. Periyot esnasında kullanım süresince; kabı her boşalttığınızda yeniden yerleştirmeden önce duru su ile güzelce yıkayın. Kabın günde 2 kez boşatılması en doğru yöntemdir. Periyodunuz ve o ayki kullanımınız sonlandığında; doğal bir sabun kullanarak ya da yine suda 3 -5 dakika kaynatarak temizleyebilirsiniz. Kumaşında muhafaza ettiğiniz ürünü iyi havalandırılan kuru bir yerde bir sonraki periyodunuza kadar muhafaza edebilirsiniz.

Piyasada çeşitli boyutlarda menstrual kaplar bulunuyor

Piyasada çeşitli boyutlarda ve şekillerde menstrual kaplar mevcut. Kendinize en uygun boyutu bulmanız birkaç deneme gerektirebilir. Eğer ürünü yerleştirdikten bir müddet sonra içinizde olduğunu hissediyorsanız; size uygun boyutu seçmemişsiniz demektir. Menstrual kap markaları genelde iki boyutta üretim yapıyor.  Genellikle; 30 yaş altı henüz doğum yapmamış kadınlar için küçük boylar, 30 yaş üzeri doğum yapan veya çok yoğun kanama yaşayan kadınlar içinse büyük boy olanlar uygun olabiliyor. Çünkü doğumdan sonra vajinanın boyutu biraz daha büyüyebiliyor. Detaylı bir araştırma sonucunda size en uygun olanı bulmanız gayet mümkün.

Ayrıca renk alternatifleri de mevcut. Renkli alternatifler de FDA tarafından onaylanmış olsa da; kullanan pek çok kadın, ekstra hiçbir madde ile renklendirme işlemi yapılmamış şeffaf olanlar daha çok tercih ediyor. Şeffaf kapların tek negatif yönü; renkli kaplar ile kıyaslandıklarında yıpranma oranı çok daha çabuk fark edilip, zamanla sarılaşabiliyor veya lekelenebiliyor. Böyle durumlarda çözüm basit. Sararmış ya da lekelenmiş şeffaf menstrual kapları seyreltilmiş hidrojen peroksit ile sildiğinizde ya da birkaç saat güneş ışığı altında bıraktığınızda kolaylıkla temizleniyor ve ilk haline dönüyor.

Bazı menstrual kaplar cinsel ilişki sırasında kullanılabilir

Son derece esnek ve yumuşak yapıda olan cuplardan bazıları cinsel ilişki sırasında da kullanılabilmeye uygun olarak üretiliyor. Çoğu kadın; ilişki esnasında ürünün sıkışma ihtimalinden korkarak kullanımdan çekiniyor. Ancak, bu kaplar vücudun belli bir kısmına kadar ilerleyebilecek yapıdadır ve boyutları sebebi ile de daha ileri gidemezler.

Menstrual kabın eksileri var mıdır?

Menstrual kap kullanan ve çok yoğun kanama yaşayan kadınlar sızıntıları önlemek için aynı zamanda hijyenik pedde kullandıklarını söylüyor. Kullanıcı kadınların şikayet ettiği diğer konu ise; boşaltımdan sonra kabın temizlenmesi. Umumi tuvaletlerde kabı yıkamanın son derece rahatsız edici olduğunu belirtiyorlar.

Bazı kadınlar hamile kalmak için menstrual kap kullanıyor

Bazı kadınlar içinde sperm bulunan menstrual kapları vajinalarına yerleştirerek, 6-12 saat arasında bekletiyor. Araştırmalara göre; bu yöntem hamile kalmak için kullanılan en etkili yöntemlerden biri. Dikkat etmek gereken nokta ise; sperm dolu kabı 12 saatten fazla vajinada bekletmemek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here