Kadınlarda Orgazm Olamamanın Nedenleri

0
2168

Orgazmın bilimsel açıklaması; beynin cinsel uyarıları yoğun şekilde alması ve eş zamanlı olarak genital bölgelerin uyaranlara tepki vermesi… Bilimsel araştırmalara göre; kadınlarda orgazm erkeklere göre daha çeşitli fakat buna rağmen, pek çok kadın orgazm olamıyor.

Toplumsal kurallar, utangaçlık, doğru bilinen yanlışlar, yetiştirilme tarzı ve cinselliğin bir tabu olarak yansıtılması kadınların hayatlarının en özel döneminde birçok sorunla karşılaşmasına neden oluyor. Bu sorunlardan en yaygın olanı da orgazm olamamak… Kadın orgazmı hakkında doğru bilinen yanlışları ve orgazmın bazı kadınlar için bir sorun olmasının nedenlerini Kadın360 okuyucuları için derledik.

Kadınlarda orgazm yaşanamamasının nedenleri

Kendini tam olarak keşfedememiş olmak: Orgazm öğrenilebilen bir şeydir. Orgazmı öğrenebilmenin ve deneyimleyebilmenin yolu ise kendini tanımaktan geçiyor. Nasıl uyarıldığınızı, neyden hoşlandığınızı veya hoşlanmadığınızı bilmek daha rahat ve kolay orgazm olmanızı sağlayacaktır.

Gereken şekilde uyarılmamak: Kadınlar orgazma ulaşabilmek için farklı uyarılara ihtiyaç duyarlar. Bu durum erkeklerden daha zor orgazm olmalarına neden olur. Yapılan bazı araştırmalar, çoğu kadının orgazm olabilmek için 18-25 dakika arasında ön sevişmeye ihtiyaç duyduklarını saptamıştır.

Klitorisin yeterince uyarılmaması: Kadınlar, klitoral ve vajinal orgazm olmak üzere iki farklı tipte orgazm yaşayabilirler. Bazı kadınlar penetrasyonun yanı sıra klitorisin uyarılmasına ya da penetrasyon öncesinde klitorisin yeterince uyarılmış olmasına ihtiyaç duyabilirler.

Yakınlık kurmak: Kabul etmek gerekir ki; biz kadınlar, duygusal yakınlığı daha fazla önemsiyoruz. Cinsel ilişki için de bu kural geçerli olabilir. Sadece fiziksel partnerliğin ötesinde duygusal bir bağ ihtiyacı hissedebilir, orgazm olmak için fiziksel yakınlığın yanı sıra duygusal yakınlık ihtiyacı duyabiliriz.

Endişe duymak: Kendi orgazmınız hakkında endişeye kapılmak baskı ve stres hissetmenize neden olabilir. Hatta gün içerisinde yaşanılan olayların neden olduğu endişeli, stresli, üzgün ruh halleri ya da zihinsel yorgunluk ana odaklanamamaya neden olduğu için orgazm olmanızı zorlaştırır.

Etkili bir korunma yöntemi kullanmamak: Hamile kalma korkusunun kadınların stresli hissetmesine ve bu nedenle penetrasyon sırasında haz alamamalarına neden olduğu bilinmektedir.

Vajinal kuruluk ve ağrı: Kadınlarda orgazm sorununa yol açan fiziksel nedenlerdendir.

Doğru bilinen yanlışlar

Orgazm olamamanın nedeni zevk almamaktır (Yanlış)

Kadınlarda orgazm ve ilişkiden alınan zevkin ilişkilendirilmesi aslında doğru değildir. Aslında bu iki olgu birbirinden bağımsızdır ve biri olmadan diğeri olabilir.

Kadınların orgazm olması için penetrasyon yeterlidir (Yanlış)

Her üç kadından sadece biri cinsel ilişki sırasında düzenli orgazm yaşayabiliyor. Bazı kadınlar cinsel birleşme esnasında klitoral uyarılmaya da ihtiyaç duyabiliyor ya da sadece klitoral uyarılma ile de orgazm olabiliyor.

Bir kadının orgazm olmaması cinsel olarak yetersiz olduğunu gösterir (Yanlış)

İlişki sırasında orgazm olamamanız sizin yetersiz olduğunuzu veya yeterince aktif olmadığınızı göstermez. Her cinsel birleşmenin orgazm ile sonuçlanması gerekmez. Orgazm olmak kadının cinsel tatmin yaşaması için bir zorunluluk değildir.

Mastürbasyon yapmak orgazm sayısını azaltır (Yanlış)

Mastürbasyon cinsel tecrübe sağlayan ve cinsel anlamda kendinizi tanımanıza yardımcı olan bir eylemdir. Dolayısıyla “mastürbasyon yaparsan orgazm olamazsın” ya da “mastürbasyon yapmak orgazm sayısını azaltır” gibi varsayımlar tamamen yanlıştır.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here