IF Diyeti: Son Zamanların Diyet Trendi

0
1003

IF diyeti yani Intermittent Fasting, nam-ı diğer aralıklı oruç…. Son zamanlarda oldukça gündemde olmasına rağmen aslında çok eskilere dayanan bir beslenme yöntemi. Diyetin amacı;  kaslardan ödün vermeden yağ yakarak kilo vermek, vücutta şeker depolamasını önlemek ve tamamen sağlıklı gıdalar tüketmek. Intermittent Fasting, tam anlamıyla bir besin zamanlaması diyeti….

Aralıklı oruç nedir?

Geriye dönük incelendiğinde tarihinin 1940’lara kadar dayandığı görülen aralıklı oruç, uzun süreli açlık ile iştah kontrolü sağlıyor. Vücudumuz tükettiğimiz besinlerde bulunana şekeri glikojen olarak depoluyor. Glikojen 8-12 saat arasında yakılabiliyor. Sık yemek yemek devamlı glikojen depolanmasına ve bu rezervin hiç tükenmemesine neden oluyor. Bu nedenle de yağ yakımına fırsat kalmıyor. IF diyeti ise glikojen yakım süresinde vücuda besin alınmamasını ve şeker rezervinin tüketilmesini, bu sayede vücudun yağ hücrelerini eritmesini ve sağlıklı kilo verdirmeyi hedefliyor.

Intermitting fasting, 3 farklı yöntemle uygulanıyor. Bu yöntemler; 8 saat diyeti (aralıklı beslenme), 24 saat açlık (tek öğün beslenme) ve 5:2 yöntemleri.

8 saat diyeti

Aralıklı orucun en çok tercih edilen yöntemlerinden biri 8 saat diyeti. Bu yöntem gün üçe bölüyor ve sadece günün üçte birini içeren 8 saatlik diliminde beslenmek gerekiyor. Bu 8 saatlik dilimin kişinin fiziksel olarak en aktif olduğu süreçle aynı zamanda olması gerekiyor. Geri kalan 18 saat bir şey yemek yasak. Ancak bol su, soda, şekersiz kahve ve şekersiz çay içebiliyorsunuz. 8 saat diyeti gününüzü şu şekilde planlıyor;

  • 07:00 – 11:00: Oruç süresi. Gıda tüketimi yasak.
  • 11:00 – 12:00: Egzersiz saati
  • 12:00 – 18:00: Yemek saati
  • 18:00 – 23:00: Oruç süresi. Gıda tüketimi yasak.
  • 23:00 – 07:00: Uyku süresi

24 saat açlık

Bu yöntemde, genellikle 3 öğün şeklide yapılan beslenme şekli, tek öğüne indirilir. İlk gün yapılan normal beslenmenin ardından ertesi gün, bir önceki gün en son hangi saatte yemek yediyseniz tekrar yemek yemek için aynı saati bekliyorsunuz. haftanın 1 ya da 2 günü bu şekilde besleniyorsunuz.  Bu yöntemde 1-2 günlük süreçte yiyeceğiniz tek öğünde dilediğiniz her şeyi tüketmeniz mümkün.

5:2 diyeti

5:2 diyetinde, haftanın 5 günü harcadığınız enerji kadar kalori tüketimi yapılıyor. Haftanın diğer iki günü ise; 500-600 kalorilik bir beslenme programı uygulayarak oldukça düşük kalorili besleniyorsunuz. 5 günlük süreçte çok hareketli değilseniz aldığınız kalorinin geri kalanını egzersizle yakıyorsunuz.

Dikkat edilmesi gerekenler

  • Beslenme programı uzun süreli açlık gerektirdiği için doktor onayı ve kontrolü olmadan uygulamamak gerekiyor.
  • Tükettiğiniz gıdalarda karbonhidrat seviyesini düşük tutmakta fayda var. Bu nedenle ekmek, makarna pilav gibi gıdalar yerine yumurta, salata, balık ve et tüketimine ağırlık vermek öneriliyor.
  • Zeytinyağı ve Hindistan cevizi yağı gibi sağlıklı yağların tüketilmesi, margarin gibi doymuş yağ oranı yüksek yağlardan uzak durulması gerekiyor.
  • İlk günlerde egzersizleri hafif tutmak ve 16 saatlik açlık süresini vücudu alıştırarak tamamlamak gerekiyor.
  • IF diyeti aşırı zayıf ya da kilolu kişilere, hamilelere ve emzirme döneminde olanlara, 18 yaş altındakilere, bir operasyon sonrası iyileşme döneminde olanlara, kortizol seviyesi düşük kişilere, diyabet hastalarına, hormonal bozukluğu olanlara, kalp hastalarına kesinlikle önerilmiyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here