Fıstık Ezmesi: Mutfaktaki Gizli Yardımcı

0
889

Açlık hissini ortadan kaldırdığı için diyet yapanların gözdesi olan, lif ve protein bakımından zengin olmasıyla sporcuların da sıkça tükettiği fıstık ezmesini evdeki yardımcınız olarak da kullanabileceğinizi biliyor muydunuz? Doymamış yağ oranı bakımından oldukça zengin olduğu için fazlasıyla faydalı olan fıstık ezmesi, evde karşılaşılan zor durumlarda da mucizevi bir yardımcıya dönüşebiliyor.

Zengin tadı ile damağınıza lezzet festivali sunan yer fıstığı ezmesini mutfağından eksik etmeyenlerden misiniz? O zaman birazdan öğreneceğiniz bilgiler fıstık ezmesine karşı yepyeni bir bakış açısı kazanmanıza neden olacak. Çünkü fıstık ezmesinin tek özelliği sadece lezzetli ve faydalı olması değil, çok işlevsel bir gıda da olabiliyor. Peki, fıstık ezmesinin diğer işlevleri nelerdir?

Fıstık ezmesi mutfaktaki ağır yemek kokularını giderebilir

Balık pişirmek, karnabahar haşlamak ya da soğan kavurmak mutfağı kaplayan ağır kokular kalmasına neden olabiliyor. Bu gibi durumlarda; bir yemek kaşığı fıstık ezmesini 2-3 dakika boyunca bir tavada kavurabilirsiniz. Bu işlem sonrasında sadece utaktaki kötü kokular yok olmakla kalmayacak, aynı zamanda mutfağınızda çok hoş ve cezbedici bir kokunun hakim olmasını da sağlayabilirsiniz.

Kapı gıcırtısına son

Dolap kapağı ya da kapı gıcırtısı sesleri sizde de oynama isteği uyandırmak yerine rahatsızlığa neden oluyorsa; fıstık ezmesinin bu işlevini çok seveceksiniz. Gıcırdayan menteşeyi yağlamak yerine üzerine bir miktar fıstık ezmesi sürmek, bu sinir bozucu sesten anında kurtulmanızı sağlayacak.

Karınca ve haşereleri uzaklaştırmak için

Özellikle yaz aylarının en sinir bozan yönü evin anlaşılamaz şekilde karına ve çeşitli aşere istilasına uğraması. Bu gibi bir durumda; iki yemek kaşığı fıstık ezmesini bir çay kaşığı karbonatla karıştırarak macun kıvamına getirip, istenmeyen misafirlerin olduğu yere bırakın. Kısa sürede sorununuzun çözüldüğünü göreceksiniz.

Çizilen derileri onarabilirsiniz

Deri ceketler, ayakkabılar ve çantalar vazgeçilmezlerimiz arasında ama ne yaparsak yapalım zaman içinde çizilmelerine engel olamıyoruz. Ancak, çizilen deri aksesuarları hatta deri koltukları fıstık ezmesi kullanarak hiç çaba harcamadan onarmak mümkün. Nemli bir beze sürdüğünüz bir çay kaşığı fıstık ezmesini çizilen alan üzerinde dairesel hareketlerle gezdirin. Kısa süre sonra çizikler yok olmuş olacak.

İnatçı etiketlere meydan okuyun

Satın aldığımız eşyaların üzerindeki çıkmamaya yemin etmiş inatçı etiketler hepimizi çileden çıkarıyor. Aslında bu durumda yapılması gereken şey çok kolay. 1 çay kaşığı  fıstık ezmesini etiketin üzerine sürün ve 10 dakika bekleyin. Ardından bir bez ile bölgeyi silin. Etiketten eser kalmayacak.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here