Evdeki Malzemelerle 7 Pratik Kış Maskesi

0
628

Mevsimlerin cildimiz üzerindeki olumsuz etkilerine karşı artık hepimizin az çok fikri var. Peki, önlem almak için neler yapıyoruz? Bazılarımız gündüz kremi, gece kremi, temizleme toniği, besleme sütü derken birçok kimyasal içerikli ürünün içinde kayboluyoruz. Cildimize uygun olmayan ürünlerin neden olduğu cilt problemleri de cabası… Bazılarımız ise itiraf edelim ki; “kim uğraşacak şimdi o kadar şeyle” deyip sürekli öteliyoruz.  Ancak, hava şartlarının cildimiz üzerinde yaratabileceği olumsuz etkilerden korunmak için özellikle kış mevsiminde cilt bakımı yapmayı ihmal etmemek gerektiğini kabullenmemiz gerek…

Kimyasal içerikli ürünlerden çekinen, doğallığın ve doğal ürünlerin gücüne inanan, “benim çok vaktim yok” diyen okurlarımız için evde bulabileceğiniz malzemelerle uygulayabileceğiniz pratik kış maskeleri önerilerini derledik. Özellikle “yiyemediğim ürünü cildime sürmem” akımını destekliyorsanız, bu pratik maskeleri çok seveceksiniz.

Kış mevsiminin cildimize verdiği zararlar

Kış mevsiminde cilt bakımı için uygulanabilecek pratik maskelere geçmeden önce cildin  ihtiyacını belirlemek gerekiyor. Vücudumuz soğuk havaya karşı kendini korumak ve ısısını kaybetmemek için öncelikle kan dolaşımını yavaşlatıyor. Yavaşlayan kan akışı, antioksidan ve besleyici maddelerin alımını zorlaştırıyor. İhtiyaç duyduğu kadar beslenemeyen cilt matlaşıyor, parlaklığını kaybediyor. Lipid bariyer adı verilen koruyucu tabaka inceliyor ve elastikiyet kaybına neden oluyor. Elastikiyet kaybı ise ciltte deformasyona ve kırışıklıklara yol açıyor.

Soğuk hava yüzünden ısınmak için aldığımız sıcak duşlar, soğuk hava, rüzgar ve ısıtıcılar ortak problemimiz olan başka bir soruna yol açıyor; nem kaybı. Gün içinde yaşadığımız gerilme ve kaşınma hissi, hassaslaşma, kızarıklık ve hatta cildinizin pul pul dökülmesi ya da çatlak toprak gibi görünmesinin tek sorumlusu; cildin nem kaybetmesi.

Kış mevsiminde cilt bakımı yapmak, beslenmesi zorlaşan cildinizi beslemek ve ihtiyaç duyduğu nemi sağlamak için aslında zorunlu bir ihtiyaç. Ancak cildin bakımın yanı sıra derinlemesine temizlenmeye ihtiyaç duyduğunu da unutmamak gerekir. Mümkünse ayda 1 düzende yaptıracağınız profesyonel cilt bakımı, evde ulaşamadığınız arınma ve temizlenme hissine kavuşmanızı sağlayacak, cildinizi daha da rahatlatacaktır.

Kış mevsiminde cilt bakımı: besleyici maskeler

Muz ve yulaf ezmesi maskesi

Potasyum zengini muz ve besleyici yulaf ezmesinin birleşimi solgun, kuru ve yıpranmış ciltlerin ihtiyaç duyduğu doğal mineralleri karşılıyor.

1 çorba kaşığı yulaf ezmesi ve olgunlaşmış bir muzun yarısını karıştırın. Karışımı yüzünüze sürüp 15 dakika beklettikten sonra yüzünüzü soğuk suyla yıkayın. Bu maskeyi haftada 1 olmak üzere uygulayabilirsiniz.

Zeytinyağı ve yumurta sarısı maskesi 

Yumurta sarısı bolca A vitamini, zeytinyağı E, K vitaminleri ve antioksidan açısından oldukça zengindir.

3-4 damla zeytinyağı ve 2 yumurta sarısını homojen bir karışım elde edene kadar karıştırın. 20 dakika yüzünüzde beklettikten sonra bol soğuk su ile yıkayın ve günlük bir nemlendirici sürün. Bu maskeyi haftada 2 kez uygulayabilirsiniz.

Yulaf ezmesi – yumurta – bal maskesi

Cildinizi hem beslemek hem de nemlendirmek için bu 3 malzemeyi birleştirmek en pratik alternatiflerden biri.

1 yumurta sarısı, 1 çorba kaşığı yulaf ezmesi, 1 tatlı kaşığı balı homojen bir kıvam elde edene çırpın. Cildinizde 20 dakika beklettikten sonra ılık su ile iyice durulayın. Bu maskeyi haftada 1 uygulayabilirsiniz.

Limon – bal maskesi

Maskede kullandığınız bal cildinizi beslerken, limon ve ferahlık sağlayarak gerilen cildinizi yatıştıracak.

2 çorba kaşığı bal ve yarım limonun suyunu güzelce karıştırın. 20 dakika yüzünüzde beklettikten sonra ılık su ile güzelce durulayın. bu maskeyi haftada 2 kez uygulayabilirsiniz.

Kış mevsiminde cilt bakımı: nemlendirici maskeler

Avokado – bal maskesi

Avokado sağlıklı yağlar, E ve C vitamini bakımından oldukça zengindir. Bu nedenle hem besleme hem de nemlendirme için kullanılabilir.

Olgunlaşmış yarım avokado ve 2 çorba kaşığı balı homojen bir kıvam alana kadar karıştırın. Yüzünüzde 20 dakika beklettikten sonra ılık su ile güzelce durulayın. Bu maskeyi haftada 1 kez uygulayabilirsiniz

Hindistan cevizi yağı

Hindistan cevizi yağı, yağ asitleri bakımından fazlasıyla zengin olduğu için tek başına bile cildi nemlendiriyor ve nem dengesi sağlıyor.

Her gece yatmadan önce, krem halindeki bir miktar hindistan cevizi yağını tüm yüzünüze uygulayın.

Süt ve badem maskesi

Sütün nemlendirici özelliğini ve bademin besleyiciliği bir araya geliyor.

1 yemek kaşığı badem tozu (bademleri toz haline gelene kadar rondodan geçirin) ve 2 çorba kaşığı çiğ sütü karıştırarak macun kıvamı almasını sağlayın. Yüzünüze sürüp 10 dakika beklettikten sonra ılık su ile güzelce durulayın. Bu maskeyi haftada 1 uygulayabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here