Erken Hamilelik Belirtileri ve Erken Gebelik

0
556

Yumurtanın döllenmesinden sonraki ilk haftalar, erken hamilelik dönemi olarak adlandırılıyor. Bu dönemde erken hamilelik belirtileri ortaya çıkarak vücutta bazı değişiklikler olduğunun sinyallerini veriyor. Aslında hamileliğin ilk 4 haftasında çoğu kadında gebeliğin söz konusu olup olmadığını anlamak çok mümkün değil. Fakat yükselen hormonlar tüm kadınlarda olmasa da bazı kadınlarda ilk haftada bile kendini göstermeye başlıyor.

Hamilelik testlerine ne zaman başvurulmalı

Regl döneminiz geciktiyse ve vücudunuzda erken hamilelik dönemi belirtilerinden bazıları meydana geliyorsa; evde yapılabilecek gebelik testlerine başvurabilir veya bir hastanede kan ya da idrar testi yaptırabilirsiniz.

Erken gebelik belirtileri

Regl gecikmesi: Adet kanamasının gecikmesi hamileliğin en bilinen sinyallerinden biridir. Ancak regl gecikmesi tek başına bir gebelik belirtisi değildir. Bazen stres, bazı kadın hastalıkları ya da yeme bozuklukları nedeniyle de regl gecikebilir.

Meme ucu ve göğüslerde hassasiyet: Göğüs ve göğüs ucu hassasiyeti, döllenmeden birkaç gün sonra meydana gelebilen erken hamilelik belirtileri arasındadır. Regl döneminden hemen önce yaşanan hassasiyetle karıştırılan bu durum, erken gebelik döneminde daha şiddetlidir.

Meme başlarının koyulaşması: Yükselen hormonlar, göğüs hassasiyetinin yanı sıra göğüs uçlarındaki alanın genişleyip koyulaşmasına da neden olabilir.

Kanama ya da akıntı: Hafif lekelenme şeklinde yaşanan, açık pembe ya da biraz daha koyu renkte olan kanamalar hamileliğin habercisi olabilir. Ancak bu tip kanamalar aynı zamanda dış gebelik belirtilerindendir. Bu nedenle böyle bir kanama yaşarsanız bir doktora başvurmak yapılabilecek en doğru şeydir. Yumurtlama döneminde yaşanan akıntılar erken hamilelik döneminde fazlalaşır. Regl gecikmesinden önce akıntı artışı meydana geldiyse bu durum erken hamilelik belirtisi olabilir.

Yorgunluk ve uyku isteği: Progesteron hormonu arttıkça uyuma isteği uyandırabilir. Bu belirti gebeliğin 3. ayına dek devam edebilir.

Sık idrara çıkma: Döllenmeden sonraki hafta ortaya çıkabilen en erken sinyallerden biridir. İdrara çıkma sıklığınız alışkın olduğunuzdan daha fazlaysa, hatta geceleri bile sıklıkla idrara çıkma ihtiyacıyla uyanmaya başladıysanız gebelik testlerine başvurmanın zamanı gelmiş olabilir.

Mide Bulantısı: En klasik belirtilerden bir diğeri mide bulantısıdır. Erken hamilelik dönemindeki 4 kadından 3’ünde görülür. Genellikle ilk 3 ay boyunca devam edebilir.

Koku hassasiyeti: Sigara, parfüm, yemek gibi baskın kokulara öğürerek tepki veriyorsanız hatta bu kokular mide bulantılarına sebep oluyorsa, östrojen hormonun gebeliğe bağlı olarak yükseliyor demektir.

Kasık ağrıları: Genellikle hamileliğin 4.- 5. haftalarında yaşanır. Embriyonun rahme yerleşmeye başladığının göstergesidir. Kasık ağrıları ile birlikte görülen kanama varsa yine acilen bir doktora başvurmanız gerekmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here