İçinizdeki Alışveriş Canavarına “Dur” Demenin Yolları

0
615

Biz kadınlar alışveriş denilince dünyayı durduracak güce sahibiz! Çok severiz, beğeniriz, isteriz ve almak istersek engel tanımayız!

Şıkır şıkır, özenli ve bakımlı görünmenin en büyük detayı yaptığımız alışverişler ve seçtiğimiz parçalar… Aslında güzel görünmek için çok çaba saf etmeye de gerek yok, kocaman bir gülümseme, hafif bir makyaj, iyi bir jean pantolon, jilet gibi bir gömlek ve dolgun saçlarla da ortalığı kasıp kavurabiliriz! Buna rağmen kendimizi bazen alışverişin dozunu kaçırdığımız bir noktada bulabiliyoruz. Çünkü kendimizi daha rahat ve mutlu hissediyoruz.

Alışveriş bize iyi gelse de bütçe yönetimi açısından bazen kendimize “dur” demek ve bir kontrol mekanizması oluşturmak gerekiyor. Bu nedenle ”içinizdeki alışveriş canavarına dur diyecek” bazı tüyoları derledik…

Alışveriş

 

İşte doğru alışveriş için 6 altın kural

1.    Alışveriş listesi oluşturun : Alışverişe çıkmadan önce dolabınızı gözden geçirip ihtiyaçlarınızı belirlerseniz, mağazalarda birbirinden güzel kıyafetler arasında kararsız kalmak yerine gerçekten ihtiyacınız olan parçayı dolabınıza eklersiniz.

 

2.    İndirimleri takip edin : AVM’lere her girdiğinizde gözünüz dönüyor ve kendinizi tutamıyorsanız, bu iştahınızı büyük indirimlere saklayın. Böylece eve poşetlerle döndüğünüzde cebinizden çıkan parayı çok da kafanıza takmayacaksınız.

 

3.     Alışveriş limiti koyun : Evden çıkmadan alışverişte harcayacağınız miktarı belirleyip kendinize bir sınır koyun ve bu kurala uymaya çalışın. Mümkünse alışverişlerinizi nakit kullanarak yapın, kredi kartı kullanıldığında paranın nasıl harcandığı fark edilmiyor.

 

4.     Tarzınıza yatırım yapın: Dolabın arka tarafındaki yığın; giymek isteyip de bir türlü yakıştıramadığınız, içinize sinmeyen parçalarla mı dolu? Kabinde kıyafetinizi denerken dolabınızdaki kombinleyeceğiniz parçayı düşünün. Bir şeyle giyemeyecekseniz bundan sonra da asla giyemeyeceğiniz anlamına geliyor, tarzınızı tamamlayan şeylere yönelin. Böylece dolabınızı her açtığınızda yaşadığınız ‘Giyecek hiç bir şeyim yok!’ telaşını da noktalayabilirsiniz.

5.    Bedeninize göre alın: Dolabınızda asla bedeninize uygun olmayan bir parça bulunmamalı, her şey giyilebilir olmalı. ‘Zayıflayınca giyerim’ diye aldığınız parçalar dolabınızda yer işgal etmekten başka işe yaramaz.

6. Mevsim koşullarını baz alarak hareket edin: Bazen hangi mevsimde olduğumuzu unutuyoruz. İndirimde diye kış ayındayken yazlık ürünler alıyoruz. Bir sonraki yaz geldiğinde ise aldığımız parça gözümüze hoş gelmiyor veya farklı sebeplerle giymek istemiyoruz. Emin olmadığınız parçaları dolabınıza ekleme girişiminde bulunmayın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here