Çoğu Kadının Ortak Derdi: Vajinismus

0
748

Vajinismus özellikle ülkemizde 10 kadından en az biri olmak üzere oldukça sık rastlanan bir hastalık. Üstelik sadece evli değil bekar kadınlarda da rastlanabiliyor. Peki, kadınların ortak kabusu vajinismusun belirtileri nelerdir? Kurtulmanın yolu nedir?

Vajinismus nedir?

Cinsel birleşme sırasında vajeni çevreleyen kasların istem dışı kasılması nedeniyle cinsel birleşmenin gerçekleşememesi durumudur. Ancak vajinismus tanısını sadece penetrasyonun tam olarak gerçekleşmemesi durumlarında söz konusu olmuyor. Bazı durumlarda cinsel birleşme gerçekleşse bile kadın hiç haz almamasının yanı sıra acı da duyamazken bazı durumlarda da vajinaya sadece penis ucu girebiliyor.

Hastalığın nedeni çoğunlukla psikolojik kökenli oluyor. Çoğu zaman geçmiş dönemde yaşanan cinsel taciz olaylarına ya da kadınların cinsellikle ilgili maruz kaldıkları veya kafalarında oluşturdukları olumsuz düşüncelerden kaynaklanıyor. Ancak yinede hastalıkla ilgili başvurulması gereken ilk kişi, bir jinekolog.

Vajinismusda jinekolojik muayene

Vajinismusun jinekolojik muayenesi çok kısa sürüyor. Bekar kadınlarda incelenen ilk nokta hymen yani kızlık zarı. Bazı kadınlarda kızlık zarı normalden yüksek kenarlı, kalın ya da sert olabiliyor. Kızlık zarının böyle bir yapıya sahip olmasına “rijid hymen” adı veriliyor.

Jinekolojik muayene acısız ve oldukça kısa süren bir işlem. Muayene sırasında vajinal giriş ve dış genital organlar şekil itibariyle inceleniyor. İlişkiye engel teşkil eden durum fiziksel değilse, organik ve psikolojik nedenli olduğu kesinlik kazanıyor.

Belirtileri nelerdir?

Cinsel ilişkiden korkmak (bazı durumlarda cinsel birleşmeyi denemekten dahi korkma), penetrasyon sırasında ağrı ve acı duymak, haz alamamak, kadının ilişki esnasında istemsiz kasılmaları sonucu penisin vajinaya girememesi ve sadece bir kısmının girebilmesi, seks pozisyonları deneyememek, cinsel ilişki sırasında bacakların açılamaması durumları vajinismusun belirgin belirtileri arasında yer alıyor.

Vajinismus terapileri

Vajinismusun giderilmesi için yapılan girişimlere tedavi değil, terapi demek daha doğru aslında. Hastalığın belirtileri gibi seyri de kişiden kişiye değişiklik gösterebiliyor. Bu nedenle vajinismus terapileri kişiye özel olarak ilerliyor. Başarılı bir terapi için doktorun tecrübesinin yanı sıra hastanın isteği, içinde bulunduğu sosyo-kültürel durum ve eş desteği gibi unsurlarda büyük önem taşıyor.

Bazı tedavi süreçlerinde hastalara genital masaj, parmak egzersizi ve ayna egzersizi gibi egzersizler de önerilebiliyor. Kimi hastalarda sadece terapi oldukça etkili olurken kimi hastalarda egzersizleri uygulamak büyük ilerleme kaydedilmesini sağlar. İki seçeneğin tek başına etkili olmadığı durumlarda kombin tedavi uygulanabilir.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here