Çocuklara Kitap Okuma Alışkanlığı Kazandırmak İçin 7 Öneri

0
681

Kitap okuma alışkanlığı çocukluk döneminde edinebileceğimiz ve belki de hayatımıza kişisel anlamda yön veren en önemli alışkanlıklardan. Çocuğu duygusal, bilişsel, ruhsal ve ahlaki açıdan geliştiren kitap okuma eylemi aynı zamanda çocuğun dil becerilerini geliştirebilmesi açısından da büyük önem taşıyor. Çocukluk döneminde, çoğu çocuk için tam bir kabus olan kitap okuma alışkanlığını sevdirebilmek, ebeveynlerin en çok sorun yaşadıkları konulardan biri. Çocuklara kitap okuma alışkanlığı kazandırmanın temelleri aslında okul öncesi dönemde, anne-baba tarafından atılıyor.

Doğumundan itibaren her gün bebeğinize kitap okuyun

Hayatımızın ilk yıllarında edindiğimiz tüm alışkanlıklar tamamen gözlem gücüne dayanıyor. Dış etkenlere karşı oldukça duyarlı olduğumuz bu dönemlerde, öncelikle anne-babanın günlük alışkanlıklarını görerek öğreniyor ve bunu bilinçaltımıza doğru olarak kodluyoruz. Bu nedenle çocuklara kitap okuma alışkanlığı kazandırmak için okumayı öğrenmesini beklemeden harekete geçmek gerekiyor. Bebeğinizin doğumundan itibaren her gün düzenli şekilde ona kitap okuyun.

Çocuğunuzun kendine ait bir kütüphanesi olmasını sağlayın

Evde, kendi kütüphanenizin yan sıra çoğunuzun odasında da kendisine ait bir kütüphanesi olması için yer ayırın. Ayrıca çocuğun odasında kendisine ait bir okuma köşesi olması da teşvik edici yöntemlerden biri olacaktır. Çocuğunuza oyuncakların yanı sıra kitaplar da alın. 2 yaşından itibaren gece yatmadan okuyacağınız kitabı ona seçtirip, siz okurken onun da görselleri incelemesini sağlayın.

Çocuğunuzun sizi kitap okurken görmesini sağlayın

Gün içerisinde fırsat bulduğunuz zamanlarda kitap okuyun ve çocuğunuzun bunu görmesini sağlayın. Çocuğunuz, bu davranışınızı “kitapların her yaşta okunması gerektiği” şeklinde yorumlayacaktır.

Okumayı bir aile etkinliğine çevirin

Çocuğunuzun okumayı öğrenmesi ile birlikte, her gün ailecek gerçekleştireceğiniz kitap okuma saatleri düzenleyin.

Kitaplar ve gerçek hayat arasında bağlantı kurun

Okuduğu kitap ve gerçek hayat arasında kuracağınız bağlantılar, kitap okuma eyleminin çocuğunuz için daha zengin bir deneyim olmasını sağlayacaktır. Örneğin; daha önce ziyaret etmiş olduğunuz ya da gitmeyi planladığınız bir yerde geçen öyküler çocuğunuzun kitaba ilgisini arttıracaktır.

Okumayı çocuğunuza bir ceza olarak yansıtmayın

Çocuğunuzu kitap okuması için sürekli odasına yollamayın. Bu durum kitap okumayı ceza gibi görmesine neden olabilir. Kitap okumayı aşılarken bunu mutlaka yapılması gereken bir zorunluluk olarak değil, yaparken keyif alacağı bir aktivite olarak görmesini sağlayın.

Çocuğunuzun kitap okurken rahat bir yerde olmasını sağlamak da okumayı keyifli bir eylem görmesini sağlayacaktır.

Kitap okumayı diğer aktivitelerle destekleyin

Çocuğunuzun okuduğu kitaptaki bir tatlıyı birlikte yapmayı teklif edebilir ya da daha önce okumuş olduğu yaşına uygun bir kitabın filmini ailecek izleyebilirsiniz.

Bir ebeveyn olarak unutmamanız gereken kurallardan biri; maalesef çok az sayıda çocuk kitap okuma alışkanlığını kendi kazanıyor. Pek çok çocuk kitap okuma konusunda aileleri tarafından yönlendirilmeye ve teşvik edilmeye ihtiyaç duyuyor. Bilimsel araştırmalar; günde sadece 20 dakika kitap okumanın çocukların okul başarısını yükselttiğini, çocuğun sorgulama ve düşünme yetisini geliştirdiğini ve ilerleyen yaşlarında çok daha başarılı bir birey olmasını sağladığı gerçeğini ortaya koyuyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here