Bereket Simgesi Narın Faydaları

0
837

Kıpkırmızı rengiyle cezbeden lezzet bombası narın faydaları da taneleri gibi. Saymakla bitmiyor. Kış aylarında meyve tezgahlarının baş tacı narı, soymak-ayıklamak ne kadar zahmet verici olsa da önümüze geldiğinde asla “hayır” diyemiyoruz.

Doğal bir hastalıksavar

Kalp ve Damar: Nar, içerdiği polifenol ve anticiyonun sayesinde damarlarda daralmayı, plak artışını önlüyor, kalp ve damarlarda bulunan zehirli maddeleri temizliyor. Doğal antibiyotik özelliği ile vücudumuzda enfeksiyon kaynaklı gelişen hastalıklara karşı tam bir kalkan görevi görüyor.

Prostat kanserini önlüyor: Bazı uzmanlara göre kırmızı meyveler bazı kanser tiplerini önleme özelliğine sahip. Nar da özellikle prostat kanserine karşı oldukça etkili. Birçok bilimsel araştırma, narın prostat kanseri riskini azalttığı ve kanser hücrelerinin hızını yavaşlattığı sonucuna ulaşılmış.

Gribal enfeksiyonlara karşı birebir: Doğal bir antioksidan olan nar, grip virüslerini etkisiz hale getiriliyor. Nar suyu ise bakteriyel kaynaklı enfeksiyonlara karşı maksimum koruyucu özelliğe sahip. Narın bol miktarda C vitamini içermesi, gribal enfeksiyonlara ve soğuk algınlığına karşı vücut direncini arttırıyor.

İshali kesiyor: Çöpe giden nar kabuğu aslında ishalin en etkili çözümlerinden biri. İshali kesmek için; nar kabuklarını kaynatıp soğumasını bekleyin. Su soğuduktan sonra bir kaşık bal ile tatlandırarak içebilirsiniz.

Sindirim sistemi için faydalı: Mevsiminde günde bir adet olmak üzere tüketeceğiniz nar, sindirim sistemi hastalıklarına karşı oldukça etkili.

Muhteşem ciltlerin sırrı

Nar cilt güzelliği için tüketebileceğiniz meyvelerden biri. Hücre yeniliyor. Epidermis ve dermiste meydana gelen cilt problemini gideriyor. Cildinizde oluşan serbest radikalleri nötralize ediyor. Cildinizin ihtiyacı olan nemi sağlıyor. Cilt lekelerinin oluşmasını önlüyor. Cilt kanserine yakalanma riskini azaltır. Kırışıklık karşıtıdır ve yaşlanmayı geciktirir.

 

Kimler tüketmemeli?

Narın faydaları say say bitmiyor ama bazı durumlarda narı tüketmekten kesinlikle kaçınmak gerekiyor. Kemoterapi tedavisi gören hastalar içerdiği yüksek orandaki vitamin ve mineraller dolayısıyla nardan uzak durmalılar. Çünkü, bu vitamin ve mineraller kanser ilaçları ile etkileşime girebiliyor. Yüksek miktarda element içerdiği için hamileler de kesinlikle nar tüketmemeli. Nar sindirim sistemini hızlandıran meyvelerden biri olduğu için bağırsak ameliyatı geçirmiş kişilere de önerilmiyor. Gaz ve şişkinlik sorunu yaşayan kişiler tarafından da tüketmemeli. Çünkü her ne kadar çabuk sindirilebilen bir meyve olsa da nar da şişkinlik ve gaz yapabiliyor.

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here