2019’un Rengi: Canlı Mercan Rengi

0
2141

Dünyaca ünlü renk kartelası otoritesi Pantone, her yıl olduğu gibi bu yılında rengini seçti. Katalog kodu 16-1546 olan “Living Coral” yani canlı mercan rengi 2019’un rengi olarak belirlendi. Bu sene tüm vitrinlerde, dekorasyonda, tekstilde hatta düğün konseptlerinde canlı mercanın hakimiyeti altında olacağız.

20 yıldır dünya genelinde insanların satın alma eğilimlerine yön veren, moda ve mimari başta olmak üzere pek çok sektörde ürün geliştirme stratejilerini ve renk trendlerini belirleyen Pantone Renk Enstitüsü, 2019’un rengini canlı mercan olarak belirledi.

Canlı Mercan renginin özellikleri

Klasik turuncu ve magentanın (fuşya) karışımından elde edilen, standart mercan renginden daha canlı ve biraz da puslu bir renk olan canlı mercan, kullanıldığı alanın enerjisini yükselten ve yaşama sevinci aşılayan bir renk.

Canlı mercan rengi hem insan üzerindeki etkisi hem de doğada oldukça nadir bulunabilmesi nedeniyle oldukça özel bir renk olma özelliği taşıyor. Mercan renginin dinginlik verdiğine, huzur getirdiğine ve bulunduğu ortamdaki kötü enerjiyi kovduğuna inanılıyor. Pozitif renkler sınıfına giren mercan rengi, aynı zamanda sıcaklığı ve enerjiyi simgeliyor.

Yılın trend rengini kullanabileceğiniz alan önerileri

Canlı mercan renginin yılın rengi olduğunun açıklanması ile birlikte renk, ünlü markaların moda şovlarında kullanılmaya başlandı bile.

Bu sene birkaç canlı mercan rengi parça için dolabınızda yer açmanızda fayda var. Çarpıcı kombinler için rengi soğuk tonlarla kombinleyebilir, daha soft görünümlü kombinler için bej tonları ya da nude renklerle kombinleyebilirsiniz. Aynı zamanda kozmetik alanında da karşımıza çıkan renk, özellikle dudaklarda farklı ve mükemmel bir duruşa sahip.

İç mekan dekorasyonunda farklılık istiyorsanız, evinizin çeşitli alanlarında küçük canlı mercan dokunuşlarıyla fark yaratabilirsiniz. Canlı mercan, iştah açıcı renklerden biri olması nedeniyle mutfağınızda kullanılmaya oldukça uygun.

Adını aldığı resiflerdeki mercanların rengi olması ıslak mekanlarda kullanımının oldukça uygun ve anlamlı olmasını sağlıyor. Bu nedenle banyonuzda kullanacağınız canlı mercan renkli küçük detaylar banyonuza şıklık katacaktır.

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here